Młodzieżowy Teatr Tańca
"Taniec to niemy rytm, muzyka, którą się widzi."
Młodzieżowy Teatr Tańca „Scat” powstał we wrześniu 1976 roku. Połączyły się wówczas zespół taneczny II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespół Tańca Nowoczesnego „TN” Wojewódzkiego Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie „Scat” pracował do 1990 roku. W 1990 roku Teatr zyskał własną salę baletową, w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Słowackiego 13.
Założycielem Teatru, kierownikiem i choreografem jest Zbigniew Bujakowski, który ukończył Wyższe Studia Taneczne Ministerstwa Kultury i Sztuki w Gdańskiej Szkole Baletowej oraz kursy specjalistyczne z zakresu tańca moden-jazz, tańca współczesnego, stepu i teatru tańca pod kierunkiem najlepszych specjalistów z całego świata. To właśnie dzięki niemu oraz jego zaangażowaniu i zdolnościom artystycznym „Scat” doczekał się jubileuszu – 25-lecia.
Pomimo zrozumiałej płynności składu osobowego zespół osiągnął i od lat utrzymuje wysoki poziom artystyczny. Pierwszym sukcesem zespołu było zdobycie II miejsca podczas Mistrzostw Polski Zespołów Tanecznych – Radom ’79. Od tamtej pory zespół „Scat” znajduje się w czołówce zespołów tanecznych w kraju i stale potwierdza swoją wysoką formę.
A oto jej najważniejsze sukcesy:
- 1981 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – II miejsce, kat. małe formy taneczne,
- 1983 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – Grand Prix, I miejsce, kat. modern jazz
- 1984 – Mistrzostwa Polski Zespołów Tanecznych w Radomiu – I miejsce, kat. modern jazz
- 1985 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – I miejsce, kat. modern jazz
- 1987 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – Grand Prix
- 1989 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – Grand Prix; I miejsce, kat. modern jazz; I miejsce, kat. estradowo – rewiowa
- 1992 – Mistrzostwa Europy Zespołów Tanecznych w Dunaujvaros (Węgry) – VI miejsce
- 1992 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – I miejsce, kat. spektakl taneczny
- 1995 – Trybunalskie Spotkania Taneczne – Grand Prix.
Wielokrotnie w ciągu dwudziestu lat nagrodą specjalną za choreografię był honorowany Zbigniew Bujakowski, a podczas Trybunalskich Spotkań Tanecznych w roku 1992 otrzymał za spektakl „Pierwsze Spotkanie” Grand Prix.
W swojej dwudziestopięcioletniej karierze sporo „Scat” podróżował. Koncertował nie tylko w kraju, ale i we Włoszech (w tym również na Sycylii), na Węgrzech i w krajach byłego Związku Radzieckiego.
Za zasługi na polu upowszechniania kultury oraz za szczególne osiągnięcia artystyczne zespół był kilkakrotnie odznaczany przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a w 1988 roku przez Ministra Kultury i Sztuki.
Technika, którą posługuje się Młodzieżowy Teatr Tańca „Scat” jest swoistym, bardzo dla niego charakterystycznym collagem. Jest to synteza technik: klasycznej, modern i tańca estradowego. Na przestrzeni lat można zaobserwować wyraźną ewolucję choreografii i możliwości wykonawczych zespołu, jego stopniowe odchodzenie od kompozycji krótkich o charakterze modern lub estradowych i przechodzenie do form dłuższych, a nawet bardzo długich.
Momentem przełomowym w tym rozwoju był rok 1990, kiedy to „Scat” wyjechał na tourne’e po Włoszech. Zaprezentował wówczas po raz pierwszy trzy pełnospektaklowe kompozycje = „Suitę Afrykańską” opartą na technice afro (muz. Quen Et Zaka), romantyczną, balladową „Wiosnę” (muz. Michał Urbaniak) oraz jazzowe „Zabawy uliczne” (muz. Michał Urbaniak).
Później przyszedł czas na „Pierwsze Spotkanie”. Spektakl ten został w całości zrealizowany do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jego premiera odbyła się w 1991 roku – Roku Mozartowskim. Klasyczny charakter tego spektaklu podkreślały proste kostiumy i fryzury – gładko zaczesane do góry włosy dziewcząt, upięte w koka nieodminnie kojarzące się z baletnicami.
Ciekawym choreograficznym przedsięwzięciem jest tryptyk „Obrazki” do muzyki Vangelisa, który powstał w 1993 roku. Szczególną jego sekwencją jest III część pt.: „Burza” – strugi deszczu lejące się z sufitu, a wśród nich pluskające się i pląsające dziewczęta.
Kolejnym dużym spektaklem „Scata” jest „Wesele” do muzyki Carla Orffa. Ten na wskroś modernistyczny utwór zaskakuje szczególnym, niełatwym w odbiorze połączeniem bardzo głębokiej symboliki z prostymi środkami wyrazu artystycznego oraz mocnym kontaktowym tańcem. Nietypowym i ciekawym jego elementem są manekiny, które wespół z tancerkami wykonują weselne tango.
„Polonaise 1939 – 15” to ostatni spektakl zespołu. Mieści się on w konwencji teatru ruchu. Ogromną rolę odgrywają w nim rekwizyty i realistyczna scenografia. Poważny w treści, traktujący bowiem o przeżyciach wojennych Polaków, wywołuje tragiczne wspomnienia i zmusza do refleksji.
W/w kompozycje Młodzieżowy Teatr Tańca „Scat” prezentował podczas „Wieczorów Baletowych”, które dzięki niemu, na stałe już wkomponowały się w pejzaż kulturalny Piotrkowa Trybunalskiego.
W Sali baletowej zespołu spotykają się uczniowie szkół średnich i wyższych Piotrkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Gliwic, Chorzowa, Częstochowy. Przy okazji Jubileuszu warto przypomnieć osoby, które szczególnie mocno wpisały się w historię zespołu: Małgorzata Tulin-Izdebska, Dminika Starostka- Powrożnik. Małgorzata Olas, Alina Wach, Bożena Lisiak, Ewa Nowak-Kraska, Grzegorz Ostrowski, Radosław Natkański, Waldemar Goszcz, Agata Blecharczyk, Renata Płomińska, Agata Wróbel, Renata Błaszczyk i Daria Starostka-Tymanowska
W przygotowaniu jest spektakl „Stare Fotografie PINY”
Obecnie w Młodzieżowym Teatrze Tańca tańczą;
- Magdalena Badek
- Daria Starostka -Tymanowska
- Anna Łukaszewska
- Angelika Stępień
- Kaja Gniewaszewska
- Ola
Zajęcia Młodzieżowego teatru Tańca odbywają się we wtorki i czwartki w godz. 17.00- 20.00
Creative animations made so far
Check the
animation process
$35
Pro
Curabitur placerat rhoncus ac aenean volutpat ut porta torq.
Pulvinar litora posuere consectetur sem sodales.
$12
Standard
Nam elit mollis facilisis orci posuere viverra himenaeos class.
Auctor orci sed placerat vulputate sollicitudin.